Pumpernikiel

Od Napoleona do dzisiaj

basil-leaf

Cyfry mówią za siebie:

28 lat

Wspólnej historii

5 ton

Słodkości na miesiąc

109 lat

Suma doświadczenia cukierników

logotypes_bottom2

Projekt realizujemy przy wsparciu Unii Europejskiej!

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
pumpernikiel

Pumpernikiel to trwałe pieczywo o niskim indeksie glikemicznym i wysokim indeksie sytości. Można się nim szybko najeść a dzięki dużej zawartości błonnika nie przytyć przy tym. Pod warunkiem dotrzymania podstawowych wymogów produkcji w postaci długotrwałego procesu wzrostu i wypiekania oraz naturalnych składników będzie to również pieczywo bardzo zdrowe.

chleb

Niemcom smakował

W czasie wojen napoleońskich Francuskie oddziały dało się spotkać na większej części kontynentu europejskiego jak i poza nim. Zawędrowali oni również do Niemiec, do Westfalii. Tamtejsi piekarze mający wyżywić owe oddziały zaproponowali im swojski wypiek, duże ważące po kilka kilogramów ciemne kanciaste bochny były dla francuskich żołnierzy, przyzwyczajonych do białego pieczywa czymś do czego podchodzili z dużą rezerwą. Legenda, prawdopodobnie fałszywa, głosi, że sam Napoleon spróbowawszy owego wypieku stwierdził „C’est bon pour Nickel”, czyli że jest dobry dla jego konia. Zniemczenie tej frazy miało skutkować powstaniem nazwy owego ciemnego chleba zwanego dzisiaj pumperniklem w rzeczywistości jednak etymologia tej nazwy jest bardziej skomplikowana generalnie mając więcej wspólnego z czarcim wyziewem niż z Napoleonem.

Dziś zasmakuje każdemu

Pierwsze wzmianki o pumperniklu sięgają 15 wieku – ma on wiec długą tradycję zwłaszcza w Westfalii i o ile nie jest to produkt w dzisiejszych czasach rzadki o tyle trudno jest znaleźć taki wypiekany z naturalnych składników. Głównym problemem w produkcji tego typu pieczywa jest jego długotrwałe wypiekanie w niskiej temperaturze trwające przynajmniej kilka godzin. Fakt ten czyni z naturalnego pumpernikla produkt słabo opłacalny jednak dysponując piecem cukierniczym jak również piecem piekarniczym będziemy w stanie wykorzystać stygnące piece po produkcji właśnie do długotrwałych wypieków tego typu produktów. W przepisach na naturalny pumpernikiel często  wykorzystuje się również czerstwy chleb co jest dobrym zagospodarowanie piekarniczych resztek. Wykorzystanie czerstwego chleba w produkcji nowych produktów jest głęboko zakorzenioną piekarniczą tradycją zwłaszcza na terenie Europy

Pumpernikiel to ekonomiczny produkt

Kończąc produkcję cukierniczą i piekarniczą w sobotę rano dysponujemy rozgrzanymi piecami które bez realizacji projektu po prostu by stygły marnując ciepło. Również nasza farma fotowoltaiczna przez całą sobotę i niedzielę będzie oddawać wyprodukowaną energię firmie Tauron czego wolelibyśmy uniknąć. W pumperniklu wykorzystamy też specjalnie przygotowane i przechowywane czerstwe pieczywo z całego tygodnia. Korzystając z ciepła odpadowego oraz ze słońca produkujemy ekonomiczny i bardzo smaczny pumpernikiel według przepisów z XVIII wiecznej Westfalii.

Właśnie zaczynamy sprzedaż hurtową - zadzwoń do nas!

logo-leaf-new
Shopping Cart