Chleb i ziemniak

Zapomniana historia

basil-leaf

Cyfry mówią za siebie:

28 lat

Wspólnej historii

5 ton

Słodkości na miesiąc

109 lat

Suma doświadczenia cukierników

logotypes_bottom2

Projekt realizujemy przy wsparciu Unii Europejskiej!

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
chleb z ziemniakiem2

Chleb z pieczonym ziemniakiem, który na podstawie przepisów sprzed ponad 2 wieków, produkuje Fajna Piekarnia pasuje i do słonego i do słodkiego śniadania. Odpowiednio przechowywany chleb ten pozostaje długo świeży. Co wiecej każdy toster wydobędzie z niego dodatkowe walory smakowe - sprawdź sam!

chleb z ziemniakiem

Zaczęło się kiepsko

W 1815 roku doszło do erupcji wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa w Holenderskich ówcześnie Indiach Wschodnich (dzisiejsza Indonezja). Podczas trwającej 10 dni erupcji do atmosfery dostała się wystarczająca ilość pyłów by wpłynąć na globalny klimat, zwłaszcza że w przeciągu 3 lat przed 1815 roku miały miejsce jeszcze 2 inne poważne erupcje wulkaniczne. Wywołane emisją gazów i pyłów zakłócenia klimatyczne doprowadziły do znanego dzisiaj wśród historyków 1816 roku, nazywanego rokiem bez lata. W wyniku szeregu gwałtownych anomalii pogodowych, które wystąpiły głównie na północnej półkuli ziemskiej, zniszczone zostały uprawy między innymi zbóż w praktycznie całej Europie północnej, w północnych Chinach oraz w północno wschodniej Ameryce. Europa wciąż cierpiała na niedobory żywności wywołane wojnami napoleońskimi dlatego słabe plony w 1816 roku jak również w kolejnych latach znacznie pogorszyły i tak niewesołą sytuację żywieniową starego kontynentu.

Potem było lepiej

W czasie niedoborów zbóż piekarze, starając się dostarczać swoje produkty, eksperymentowali z wypiekaniem chleba z bardzo różnych surowców. Jęczmień, owies czy nawet groch nie dawały dobrych rezultatów, a przynajmniej nie tak dobre jak zwykły powszedni ziemniak. Chleb ziemniaczany zyskał uznanie zarówno wśród ówczesnych piekarzy jak i konsumentów jednak powrót urodzajnych zbiorów w późniejszych latach wyparł ten produkt na rzecz tradycyjnych wypieków choć wciąż jest z rzadka wypiekany w tradycyjnych słowiańskich piekarniach. Wychodząc z założenia, że stare produkty, które zyskały przychylność w dawnych czasach w dzisiaj również będą miały coś ciekawego w sobie, chcielibyśmy odtworzyć ten produkt i dostarczyć go obsługiwanym kontrahentom jak również klientom firmowych kawiarni.

Przepis na chleb z ziemniakiem

Do produkcji chleba z pieczonym ziemniakiem należy użyć mączystej odmiany czyli odmiany typu C (na przykład Anielka, Aster czy Grot lub Honorata). Odmiany te zawierają najwięcej skrobi, a ich miąższ po ugotowaniu jest suchy wręcz rozsypujący się. Ziemniaki te po dokładnym umyciu pieczemy w piecu razem ze skórką. Na 1 kilogram ciasta zużywamy jednego-dwa dorodne pieczone ziemniaki (150 gram) pół kilo mąki i 0.3 litra wody oraz drożdże i/lub zakwas.

Po połączeniu składników korygujemy hydrację ciasta tak by było one nieco sztywne. Ziemniaki przekazują swoją wilgoć ciastu przez co nie należy dodawać zbyt dużo wody. Po rozmieszaniu ciasto powinno być elastyczne a gluten rozwinięty w średnim stopniu. Temperatura ciasta winna wynosić 24 stopnie.

Fermentacja wstępna powinna trwać 1.5 godziny. Po 45 minutach owej fermentacji ciasto można składać. Następnie ciasto dzielimy i formujemy w bochenki i poddajemy fermentacji końcowej trwającej również 1.5 godziny w temperaturze 24 stopni Celsjusza. Bochenki ozdabiamy poprzez dowolną technikę dekoracji, zaparowujemy piec i pieczemy bochenki przez 40 minut w 230 stopniach Celsjusza. Gdy bochenki zaczną się rumienić uchylamy otwory wentylacyjne by pieczenie zachodziło w coraz bardziej suchym otoczeniu. Chleb z ziemniakiem musi piec się nieco dłużej niż chleb tradycyjny ze względu na wilgoć ziemniaków. Podczas pieczenia zyskuje on charakterystyczny kolor i aromat.

Przepis chleba z pieczonym ziemniakiem można wzbogacić ziołami np. niewielką ilością rozmarynu lub czosnkiem. Upieczony czosnek dodajemy wtedy do ciasta na początku mieszania – taki chleb ma wyjątkowy smak po posmarowaniu oliwą z oliwek i podpieczeniu w tosterze lub na ruszcie.

Właśnie zaczynamy sprzedaż hurtową - zadzwoń do nas!

logo-leaf-new
Shopping Cart